TALEP FORMU

EFSANE KAMPANYA TARİHİ FIRSATTAN YARARLANMAK İÇİN FORMU DOLDURUN BİZ SİZİ ARAYALIM.
perm_phone_msg 0 232 442 26 50
perm_phone_msg 0 850 520 26 50
settings_phone
BİZ SİZİ
ARAYALIM
Termoyapı | Baca Filtreleme  Sistemleri menu
ANASAYFA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
ÜRÜNLER
REFERANSLAR
GALERİ
İLETİŞİM
Hava Perdesi
play_arrow Hava Perdesi
radio_button_checked Baca Filtre
radio_button_checked Siklon Filtre
radio_button_checked Sulu Baca Filtresi
radio_button_checked Elektrostatik Baca Filtresi
radio_button_checked Islak Filtre Wet Scrubber Sistemleri
radio_button_checked Restoran, lokanta, Izgara Filtresi
radio_button_checked Toz Tutma Sistemi
radio_button_checked Jet Cap
radio_button_checked Tesisat
radio_button_checked Havalandırma Sistemleri
radio_button_checked Siyah DKP Saç Havalandırma Kanalı
radio_button_checked Hava Perdesi
radio_button_checked Denge Kabı
radio_button_checked Kollektör
radio_button_checked Bunker

local_phone
İLETİŞİM
0232 442 26 50

HAVA PERDESİ NEDİR?

Termoyapı hava perdeleri, iç ortamda bulunan iklimlendirilmiş havanın kalitesini muhafaza ederek, dış ortamda bulunan olumsuz havanın (sıcak-soğuk-kirli hava-nem-toz-sinek) iç ortama girmesini (montaj şekline göre yatay veya dikey hava akımı ile) belirli hızda hava üfleyerek perdeleme yaparak engelleyen cihazlardır.

HAVA PERDESİNİN AMACI NEDİR?

Hava perdesinin kullanım amacı; iç ortamda bulunan ısıtılmış veya soğutulmuş havayı muhafaza ederek enerji tasarrufu sağlamak, dış ortamdan gelecek soğuk/sıcak, tozlu, kirli havanın, haşeratların girmesini önlemeye yönelik verimli şekilde çalışarak görünmez bir kapı görevi yapmaktır. Hava perdesi her iki bölümü birbirinden yalıtmak suretiyle böler.

İki ortam arasındaki izolasyonu ortam ve mevsim şartlarına göre maksimum düzeyde sağlar. Bu sayede hem kapalı bir kapı görevi görür, hem de kapalı bir kapının yaratmış olduğu (müşteri giriş-çıkış vb.) sorunları ortadan kaldırır.

HAVA PERDESİ NERELERDE KULLANILIR?

Farklı ısı ortamlarının yaratılması istenilen durumlarda,

Isı izolasyonu veya muhafazasının zorunlu olduğu hallerde,

Çalışma ortamı konfor şartlarının muhafazasında,

Çalışma ortamlarının, hijyenik yaşam alanları olarak korunmasında,

Enerji tasarrufu ve müşteri sirkülasyonun maksimum düzeyde sağlanılmasının istediği durumlarda.

Hava perdeleri; oteller, mağazalar, hastaneler, marketler, restoranlar, kafeler, pasaj içi kapı-açıklıklar, sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri, havaalanları, kuyumcular, eczaneler, soğuk odalar vb. işyerlerinde kullanılabilir.

HAVA PERDESİNİN VERİMLİLİĞİ

Hava perdesinin verimliliğini artıran en önemli faktörler :

Kapı açıklığının korunma kalitesi – havanın tüm açıklığı kapsaması,

Kapı-mahal-kullanım amacı – iç ve dış ortam şartlarına göre uygun cihazın seçilmesi,

Doğru kurulum ve montajın yapılması,

Açıklık veya seçilen kapıda hava perdesinin hava akışı; kendi başına tabii sirkülasyonun olduğu ortamlarda,

Isı ve nem kaybını önleyen bir kapı görevi görmesi açısından önemlidir. Bunun içinde yer seviyesindeki hava akışı 1,5 – 2,0 m/s’den az olmamalıdır.

HAVA PERDESİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Hava Perdesi seçilirken, iklim şartları, kullanım sıklığı, kullanım şekli, kapı yüksekliği,kapı genişliği,ortam faktörü,hava perdesinin altından neler geçeceği(insan,malzeme,konveyör vs. ) faktörleri önemlidir.

Hava Perdesinin müşteri konusunda da önemli yere sahip olmasından dolayı geçişlerde üfleme hızı da müşterinin fiziki durumuna(saç bozulması vs) zarar vermemesi lazım.

Ekonomik olarak tasarruf sağlamak açısından da ortam ve hava sirkülasyonu iyi değerlendirilip optimum cihaz olmasına dikkat edilmelidir.

İdeal hava perdesi seçildiğinde, kapılardan kaçan enerjiden % 85 tasarruf sağlanabilir. Bu verim oranı, hava perdesi ve montaj şekline göre değiştiği gibi, iç ortamdaki hava dengesine göre de değişir. İç ortamda pozitif veya negatif basınç olması halinde, bu verimde düşme olacaktır.

Kullanım amacına göre Hava Perdeleri:

Hava perdeleri, kullanma amacına göre, ticari, endüstriyel ve soğuk oda tipleri olmak üzere 3 genel grupta toplanabilir.

 1- Ticari amaçlı hava perdeleri, mağazalar, oteller, restoranlar, bankalar, marketler, hastaneler gibi, müşteri giriş çıkışlarının yoğun olduğu yerlerde kullanılır. Kapı yüksekliğine göre 2 m, 2,3 m ve 2,9 m asma yüksekliği olan tipleri vardır. Genişlikleri, kapı genişliğine göre değişebilir.

 2- Endüstriyel amaçlı hava perdeleri, kapı yüksekliği 6 m.ye kadar olan fabrika, garaj, spor salonları gibi mahallerde kullanılır. Kapı yüksekliği 4 m.ye kadar olanlarda modüler tipler, 4 m. İle 6 m. arasında olanlarda özel tip endüstriyel hava perdeleri kullanılır.

 3- Soğuk oda hava perdeleri, soğuk oda, soğuk depo kapılarında kullanılarak, malzeme giriş çıkışı esnasındaki büyük enerji kaybını önlediği gibi, soğuk oda şartlarının değişmemesini de sağlar. Avrupa’nın birçok ülkesinde, gıda malzemesinin soğuk odaya transferi esnasında hiçbir yerer değmemesi zorunlu olduğundan, parçalı PVC perdelerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Bu yüzden soğuk oda girişlerinde hava perdesi yaygın olarak kullanılmakta, bu sayede hijyen kuralları sağlandığı gibi, PVC perdeye oranla daha iyi bir enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

Montaj Şekline Göre Hava Perdesi çeşitleri:

1- Kapı üstü modeller: En yaygın kullanımı olan ve en verimli çalışan modellerdir. En fazla hava akışı kapının üst kısmında olduğundan, kapı üstünden yapılan üfleme, hava akışı ile birlikte oluşan enerji kaybını daha kolay önleyecektir.

2- Düşey hava perdeleri: Kapı üzerine montajın mümkün olmadığı hallerde veya mimari açıdan tercih edildiğinde, kapının yanına, dik olarak hava perdesi monte edilebilir. Bu durumda, hava perdesinin yüksekliği (uzunluğu), kapı yüksekliği kadar olacaktır. Kapı genişliğine bağlı olarak, hava perdesi kapının bir yanında veya iki yanında olabilir.

3- Gizli tavan tipleri: Bina girişinde asma tavan varsa hava perdesinin görünür olması istenmiyorsa, gizli tavan tipleri kullanılabilir. Asma tavan içine monte edilen hava perdesinin sadece menfezi görünür. Üfleme ve emme kanatçıkları, aynı menfez üzerinde, farklı açılarda olmalıdır.

Isıtma Enerjisine Göre Hava Perdesi çeşitleri:

Hava perdeleri, Türkiye’nin iklim koşullarında genel olarak ısıtıcılı kullanılmaktadır. Ancak, sadece yaz şartlarında kullanılan güney bölgelerinde ortam havalı tiplerde kullanılabilir. Soğutma kapasitesinin yeterli olmadığı bazı mahallerde, soğutma sistemine takviye olması amacıyla, hava perdesinden yazın soğutucu akışkan geçmesi istenebilir. Bu durumda, yoğuşma tavalı özel cihaz sipariş etmek gerekir. Esasen soğutma kapasitesi fan-coiller veya hava kanallarıyla sağlandığından, hava perdesinden ilave bir soğutma beklenmez ancak yetersizlikler karşılaşıldığında, hava perdesiyle bu ilaveyi sağlamak mümkündür. Bu özel durum dışında, hava perdelerinin aşağıdaki ısıtıcı tiplerine göre de sınıflandırmak mümkündür.

1- Ortam havalı hava perdeleri.

2- Elektrik ısıtıcılı hava perdeleri.

3- Su ve buhar serpantinli hava perdeleri

Hava Perdesi Kullanılmasının Avantajları Nelerdir?

Faydalı Bilgiler

Hava perdeleri dış ortam kapıları sürekli açılıp kapanan hacimlerde, iç mekanı ,  dış ortamın olumsuz etkilerinden korur.Hava perdeleri , hava perdeleme (izolasyonu ) yeteneği ile birlikte , ısıtma sistemi sayesinde iç ortamdaki ısı kaybını engelleyerek , ısıtma enerjisinden de büyük oranda tasarruf sağlar.

Hava perdeleri, kapısı açık çalışan ya da sık sık açılan tüm işyerleri için sessiz ve etkili perdeleme sağlamaktadır. Kışın soğuk havanın, yazın sıcak havanın, toz , nem , pis kokular , egzoz gazı , duman , zehirli gazlar, sinek ve haşerenin hiçbir türünün şartlandırılan mekana girmesine izin vermez.Ayrıca ; hava perdeleri , kapı ölçüsüne göre özenle seçilmelidir.(Hava perdeleri uygulamalarında 90 cm , 120 cm ve 150 cm modellerde değişik kapı ölçülerinde uygulama yapmak mümkündür.) Hava perdeleri, elektrikli ısıtıcılı, ısıtıcısız ve sulu bataryalı olmak üzere değişik tiplerde mevcuttur. Sadece soğutma yapılan yerlerde , yalnız soğuk (ısıtıcısız ) modeller tercih edilebilir.

Üzerindeki elektrikli ısıtıcı veya sulu batarya olan modellerde kışın soğuk hava üflenmez, altından geçen insanları rahatsız etmez. Mevcutta sıcak su tesisatı varsa ,  sulu bataryalı modeller tercih edilmelidir , böylece enerji tasarrufu sağlanır.Hava perdeleri uzaktan kumandalı ve üzerinden kumandalı olarak farklılık gösterebilir.Hava perdesini kolay kontrol edebilmek için uzaktan kumandalı modeller tercih edilmelidir.

facebook'ta paylaş
twitter'da paylaş
whatsapp'da paylaş