TALEP FORMU

EFSANE KAMPANYA TARİHİ FIRSATTAN YARARLANMAK İÇİN FORMU DOLDURUN BİZ SİZİ ARAYALIM.




perm_phone_msg 0 232 442 26 50
perm_phone_msg 0 850 520 26 50
settings_phone
BİZ SİZİ
ARAYALIM
Termoyapı | Baca Filtreleme  Sistemleri menu
ANASAYFA
KURUMSAL
HİZMETLERİMİZ
ÜRÜNLER
REFERANSLAR
GALERİ
İLETİŞİM
Havalandırma Sistemleri
play_arrow Havalandırma Sistemleri
radio_button_checked Baca Filtre
radio_button_checked Siklon Filtre
radio_button_checked Sulu Baca Filtresi
radio_button_checked Elektrostatik Baca Filtresi
radio_button_checked Islak Filtre Wet Scrubber Sistemleri
radio_button_checked Restoran, lokanta, Izgara Filtresi
radio_button_checked Toz Tutma Sistemi
radio_button_checked Jet Cap
radio_button_checked Tesisat
radio_button_checked Havalandırma Sistemleri
radio_button_checked Siyah DKP Saç Havalandırma Kanalı
radio_button_checked Hava Perdesi
radio_button_checked Denge Kabı
radio_button_checked Kollektör
radio_button_checked Bunker

local_phone
İLETİŞİM
0232 442 26 50

HAVALANDIRMA NEDİR?

Ortamdaki kullanılmış havanın dışarı atılarak havanın temizleme  işlemine havalandırma adı verilir. Havalandırma fanı çeşitleri çalışma prensiplerine göre aspiratör ve vantilatör olmak üzere ikiye ayrılır. iki sistemin de çalışma prensipleri birbirinden farklı olsa da temel mantığı havanın temizlenmesidir. Aspiratör yani dönüş fanları ortamda bulunan havayı içine çekerek dışarı attığı için emiş fanı olarak da adlandırılır. Vantilatör yani besleme fanları ise ortamdaki havanın sirkülasyonunu gerçekleştirerek yenilenmesini sağladığı için üfleme fanı olarak da adlandırılır.

Fanın içerisinde bulunan hareketli çark sistemi,  kullanılan sistemin gücüne göre havaya kinetik enerji kazandırır ve ortamdaki kirli havanın değişmesini sağlar. Ofis ortamı gibi küçük birimlerde aspiratör fanlarının kullanılması isteğe bağlıdır. Ancak fabrika gibi büyük birimler ve tuvaletlerde aspiratörlerin kullanılması zorunludur. Aspiratör kullanılan ortamlarda hava akışı yavaş bir şekilde gerçekleştiği için bu sistemlerde kullanılan vantilatörler yüksek güçte çalıştırılmaz. Düşük devirde çalışan vantilatör sistemleri bu ortamlar için yeterlidir. Aspiratör kullanılmaya sistemlerde bulunan egzoz fanı havanın dönüşümü ile birlikte temizlenmesini sağlar. Bu sistemler havayı isteğe bağlı olarak direkt dışarı atabilir ya da bir karbon filtre yardımıyla havayı temizleyerek yeniden ortama verebilir.

 

Havalandırma fanı sistemlerinin taşıması gereken özellikler nelerdir?

İyi bir havalandırma fanı yüksek ses ile çalışarak ortamda gürültü kirliliği oluşmasına yol açmamalıdır.

Havalandırma fanlarının zamanla temizlenmesi gerekir. Bu yüzden havalandırma puanlarının temizlenmesi ve demonte edilmesi kolay olmalıdır. Kullanım şekli çok karışık olan fanlar zamanla size sorun açabilir. Bu yüzden kullanacağınız aspiratör ve vantilatör sistemlerinin kullanımı basit temellere dayanmalıdır. Ayrıca gün içerisinde çok fazla çalışan bu sistemlerin elektrik bağlantıları dikkat ne yapılmalı ve çok iyi yalıtılmalıdır.

 

Havalandırma çeşitleri nelerdir ve havalandırma nasıl yapılır?

Ortamda koku bakımından yoğunlaşmış havayı temizlemek için üç çeşit havalandırma bulunur.

  1. Lokal havalandırma sistemleri;

Lokal havalandırma sistemleri küçük çaplı ofis ve büroların havalandırılmasında kullanılır.  Lokal havalandırma sistemlerinde kanal tesisatında ihtiyaç yoktur genellikle 220 volt akım ile çalışan, basit elektrik motorlu ve duvara asılabilen aspiratörler kullanılır. lokal havalandırma sistemleri, havalandırma sistemleri arasında temizlenmesi bakımı ve onarımı en kolay olan sistemlerdir.

  1. Merkezi havalandırma sistemleri;

Alışveriş merkezleri gibi insan yoğunluğunun çok fazla olduğu ortamlarda merkezi havalandırma sistemlerine ihtiyaç duyulur. Lokal havalandırma sistemlerinden farklı olarak merkezi havalandırma sistemlerinde kanal tesisatına ihtiyaç vardır ve genellikle hücreli aspiratörler kullanılır. Merkezi havalandırma sistemleri gün boyunca çalıştığı için daha güçlü ve büyük bir yapıya sahiptir. Bakım ve onarım işlemleri diğer sistemlere göre biraz daha zahmetli olduğu için bu sistemlerinin montajı sırasında dikkatli davranılmalıdır.

  1. Davlumbaz havalandırma sistemleri;

Halk arasında temel olarak bilinen havalandırma sistemleri bunlardır. restoranların mutfaklarında kullanılan davlumbazlar yanan ocakların ortama verdiği gazın dışarıya atılmasını sağlar. Bu sistemlerin asıl bulunma sebebi gaz kaçakları gibi durumlardan korunmak değil, kullanılmış yani yanık gazların ortamdan atılmasıdır.

        Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

Ortamdaki kullanılmış kirli ve yoğun havayı filtreler sayesinde temizlerken bu havayı ortamdan uzaklaştırılması ve yerine hafif havayı ortama geri kazandırma işlemine havalandırma denir. Bir ortamdaki kullanılacak klima ve havalandırma sistemlerinin minimum kapasitesi belirli formüllerle hesaplanmaktadır. Kapalı ortamlarda insan sayısına bağlı olarak zamanla karbondioksit ve vücuttan yayılan ter ile birlikte nem birikir. Havanın yoğunlaşmasını sağlayan bu maddeler ortamda atılmazsa ortamda bulunan insanların çalışma performansını ve sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecektir.  Ayrıca ortamda yapılan işe göre atılan kimyasal gazlar ve kötü kokular yayılabilir. Fabrikalarda ya da emtia depolarında  bu durumda sıkça karşılaşabiliriz. Uzun süre boyunca hiç açılmayan emtia depoları bulundukları ortamın havasını zamanla ağırlaştırır ve ortamda nefes alınamaz hale gelir. Bu tarz ortamlarda rahat nefes alabilmek için dünya standartları tarafından belirlenen havada bulunabilecek karbondioksit oranı en fazla 10 bin de 3,  nem ise yaklaşık olarak yüzde 50 civarında olmalıdır. Bu standartları yakalamak için ortam hacmini, ortamda bulunan insan sayısını ve eşya miktarını belirlemelisiniz. Tam olarak söz edecek olursak, saat başı ortama verilmesi gereken temiz hava miktarı;

  1. Ortamın hacmi,
  2. Ortamın kullanılış biçimi,
  3. Ortamda bulunan insan sayısı ve insan aktiviteleri,
  4. Ortamda bulunan malzemeler,
  5. Ortamın mutfak ve lavabolara olan uzaklığı gibi etkenlere bağlıdır.

Siz de Termyapı Mühendislik ile ofis ve iş yerine uygun havalandırma sistemlerinin kurulumunu yaptırarak çalışan personelin çalışma performansını olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Personelin çalışma performansı arttıkça iş yeriniz daha fazla müşteri kazanacak ve sektördeki yerini garanti altına alacaktır.

 

 

facebook'ta paylaş
twitter'da paylaş
whatsapp'da paylaş